![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDVPIHIihHVaL6rLdfEqquA6H8EfTkwmKoWn9fe0brfPzimhcZPGcMRQX23ojPOeRqEk_Q-Liq5m646k-5l1wbOA5_sflmWDrzD-vfrF6FP0S_RmWCzN7qsW7V4T-j3gaxkcUJYfoVeHI/s640/1+%25CE%259C%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259C%25CE%25A0%25CE%2599%25CE%259D%25CE%2597+%25CE%25A4%25CE%2591%25CE%25A6%25CE%259F%25CE%25A3+%25283%2529.jpg)
ΦΩΤΟ: Χρήστος Κολοβός
Εντοπίστηκε κατά τις σκαπτικές εργασίες για τη διάνοιξη του δρόμου ΚΟΥΒΑΡΑΣ-ΦΥΤΕΙΕΣ- ΜΠΑΜΠΙΝΗ.
Αρχαίος τάφος, βρέθηκε στην άκρη στο δρόμο, σε απόσταση δυο χιλιομέτρων, έξω από την Μπαμπίνη Ξηρομέρου. Ο τάφος βρέθηκε κατά τις σκαπτικές εργασίες για τη διάνοιξη του δρόμου ΚΟΥΒΑΡΑΣ-ΦΥΤΕΙΕΣ- ΜΠΑΜΠΙΝΗ.
Το ανασκαφικό μηχάνημα όταν αποκάλυψε τον αρχαίο τάφο αμέσως οι εργασίες στο δρόμο σταμάτησαν. Αμέσως κλήθηκε η Αστυνομία και οι αρχαιολόγοι, ενώ αναμένεται τις επόμενες μέρες να ανακοινωθεί η χρονολογία του τάφου.
Ο Δημοτικός σύμβουλος Χρήστος Κολοβός που βρέθηκε εκεί, γράφει: «Δεν γνωρίζω εποχή-χρονολογία του τάφου. Τα πλαϊνά εχουν πλάκες από πηλό-κεραμίδι που μας οδηγούν ίσως σε νεωτερους Ελληνιστικούς χρόνους. Όλη η περιοχή έχει αρχαίους οικισμούς. Εκεί κοντά στη περιοχή ήταν και η αρχαία πόλις ΦΟΙΤΙΕΣ».......
Αναρτήθηκε από ΞΗΡΟΜΕΡΟNEWS
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου