Ο Φράξος ή Μελίας ( Μελία ήταν θυγατέρα του Ωκεανού, και μητέρα του πρώτου ανθρώπου, (Τσίτσας 2009)
Το σημαντικότερο Δάσος του είδους του στην Ελλάδα, ένα πολύ πλούσιο οικοσύστημα, σε στέρεο αλλά και υγρό (έλη) περιβάλλον, με πληθώρα, δέντρων, φυτών, εντόμων και ζώων. Ενας επίγειος παράδεισος 460 περίπου στρεμμάτων, κοντά στο Λεσίνι Αιτωλοακαρνανίας.
Ο Φραξιάς λοιπόν είναι ανακηρυγμένο εδώ και τριάντα χρόνια ως Διατηρητέο Μνημείο της Φύσης από το Υπουργείο Γεωργίας (ΦΕΚ 773/Β/24-12-85), έχει χαρακτηριστεί ως Βιογενετικό Απόθεμα με κωδικό 131303 από το Συμβούλιο της Ευρώπης και ανήκει στο ευρωπαϊκό οικολογικό δίκτυο NATOURA 2000, με κωδικό GR2310001. ”
Η οικολογική του αξία είναι τεράστια και φαίνεται και από την σωρεία πιστοποιήσεων και συμβάσεων προστασίας.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου